Blackjack

Blackjack jest niesamowicie popularną karcianą grą hazardową. Rozgrywka toczy się między graczem i bankierem. Rozpoczynając grę należy wpierw umieścić kwotę zakładu. Potem krupier daje graczowi dwie karty, które są odkryte. Sam również ma dwie z których dla gracza widoczna jest tylko jedna. Gra polega na uzyskaniu sumy kart mniejszej bądź równej dwadzieścia jeden, przy czym jeśli ten pułap zostanie przekroczony, gracz automatycznie przegrywa. Na podstawie tych dwóch kart i odkrytej karty bankiera, gracz musi zdecydować o swoich kolejnych posunięciach. Jeśli jego suma kart jest niska, przeważnie dobiera kolejne karty by jak najbliżej zbliżyć się do żądanej liczby.

W blackjacka gra się kilkoma taliami. Asy liczone są jako dziesięć punktów lub jeden, w zależności od wyboru gracza. Figury to dziesięć punktów, a reszta kart posiada przypisane im wartości. Tak zwanego blackjacka gracz otrzymuje jeśli jego karty to as i jedna z kart o wartości dziesięć. W tym przypadku można zdobyć najwyższą wygraną, która wynosi plus sto pięćdziesiąt procent sumy jaką postawił gracz. Gracz może podwoić swoją pulę, jeśli jego pierwszymi kartami jakie otrzymał będą miały wartość dziewięć, dziesięć lub jedenaście. W tym przypadku jeśli gracz posiada asa musi postanowić jaką przypisuje mu wartość i nie może jej zmienić.

Blackjack daje graczowi również możliwość postawienia dodatkowego zakładu, kiedy dwoma pierwszymi kartami uczestnika rozgrywki są dwie takie same karty. Gracz może również postanowić o ubezpieczeniu swojego zakładu. Ma taką możliwość w przypadku kiedy kartą jaką posiada krupier jest asem. Jeśli przegra, oddaje kasynu tylko połowę stawki którą wyłożył na rozgrywkę. Gracz wygrywa jeśli posiada silniejszy układ kart od krupiera, ale nie przekraczający oczywiście sumy dwadzieścia jeden. Blackjack daje graczowi dość dużą szansę na ogranie kasyna. Stał się inspiracją dla ludzi nauki, twórców filmowych. O blackjacku pisano artykuły i książki.